Mucize besin: Spirulina

NASA astronotların uzay seyahatlerindeki beslenmelerinde Spirulina kullanılıyor. ESA (European Space Agency) da astronot besini olarak Spirulina kullanıyor. Birleşmiş Milletler açlıkla mücadelede Spirulina’dan faydalanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cenevre’deki bir toplantıda “Spirulina çocuklar ve yetişkinler için sağlıklı bir besindir.” açıklaması yaptı.

Video yükleniyor...

Spirulina Nedir?

Spirulina Nedir?

Spirulina (Cyanobacteria ailesinden) sıcak iklimde sodalı sularda büyüyen, zengin besinler ve klorofil içeren bir mavi-yeşil su yosunudur. Mavi-yeşil renkli, mikroskobik ölçülerde, iplik (helezonik) şeklinde bir alg’dir. 2,5 milyar yıldır DNA’sı değişmemiş bir canlıdır. Esansiyel yağ asitlerinden Gamma Linolenik asit ile Linoleik asit, B12 vitamini, klorofil, %60-65 oranında protein, demir ve magnezyum, esansiyel aminoasitler, RNA-DNA ve SOD (Süperoksit Dismutaz) içeren enzimler ve fikosiyanin içerir. Spirulina doğal, besleyici ve enerji verici bir %100 doğal besindir.

Spirulina,mavi-yeşil alglerden mikroskobik bir yosun türüdür. Mavi-yeşil renkli, mikroskobik ölçülerde, iplik (helezonik) şeklinde bir alg’dir. Alkali sularda serbest yığınlar halinde bulunur (su yosunu). Eşeysiz olarak bölünerek çoğalırlar. Spirulina, bilinen protein kaynakları içerisinde en yüksek protein(%60-70) içeren doğal bir besindir. Vitaminler(provitamin A, B12) ve mineraller(Fe, Ca, Mg) ile doğal pigmentler(Yeşil Klorofil, fikosiyanin, karotenoidler) açısından da çok zengindir. Selüloz çeperinin olmamasından dolayı çok kolay sindirilebilir. Toksik özelliği yoktur. Çok zengin bir klorofil kaynağıdır. Bulunduğu su ortamını veya yetiştiricilik havuzlarını koyu mavi-yeşil renge çevirir. Protein, mineral ve vitaminler açısından zengin; bir çok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilen doğal bir besindir.

Spirulina içerik olarak dünyadaki en zengin besinlerden biridir. içerdiği protein, beta-karoten, klorofil, vitamin, gamma linoleik asit ve mineraller gibi beslenme öğeleriyle bilim adamlarını şaşırtmaktadır. En zengin B12 vitamini kaynaklarından biridir. Yapısında doğal karışık karoten ve xantophil phyto pigmentler taşır. Selüloz içermeyen zar duvarıyla kolaylıkla sindirilebilen bir yapıdadır. Spirulina'nın gücü yalnızca içerdiği maddelerden değil bu maddeler arasındaki sinerjiden de kaynaklanmaktadır. Bunun anlamı, Spirulina'nın içeriğinde bulunan maddelerin, bir araya gelerek daha büyük bir etki oluşturmalarıdır.

Bilindiği gibi güneş enerjisinin insan sağlığı üzerine vazgeçilmez etkileri vardır. Bu enerji taze sebzelerde, olgunlaşmış meyvelerde ve güneşte vardır. Spirulina'da ise güneş enerjisini başka hiçbir yerde bulunmayan enerjiye çevirecek bir güç merkezi bulunmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki Spirulina güneş enerjisi içeren en zengin kaynaklardan biridir.

Artan dünya nüfusu ile sınırlı protein kaynakları sorun haline gelmekle birlikte Spirulina bu açığı kapatma yönünde çok önemli bir besin kaynağı olmaya aday bir yosun türüdür. Deniz yosunları özellikle Uzakdoğu ülkelerinde popüler gıdalar arasındandır. Batı ülkelerinde ise doğrudan insan gıdası olarak kullanılmakla birlikte bu bitkisel organizmalara olan ilgi son yıllarda daha da artış göstermekte; besleyici ve tedavi edici özellikleri nedeniyle deniz yosunlarının gıda olarak tüketimi de tercih edilir hale gelmektedir. Son yıllarda Spirulina yosun türünün kullanımı popüler hale gelmiştir.

Sonuç olarak Spirulina, mavi-yeşil alglerden mikroskobik bir yosun türü olup; proteinler, minareler, vitaminler ve yağ asitleri açısından zengindir ve destekleyici olarak birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen doğal bir besindir.
Bağlantılar

  • AKUATİK
    Spirulina'yı 2006'dan beri doğal ortamında sizin için üretiyoruz. Spirulina hakkında daha detaylı bilgiler bulabileceğiniz kurumsal web sitesi.
  • ALGAMAX
    %100 doğal Spirulina satın alabileceğiniz online alışveriş sitesi.
  • Facebook Sayfası
    ALGAMAX Sağlık Köşesi